Hamarat Abla

Havlıcanın Faydaları

Doğu Asya’ da yetişen havlıcan, ıtırlı bir bitkidir. Kök sapları baharat olarak kullanılır. Terkibinde “Aplinol” ve “Alpinin” gibi maddeler vardır. Rizomu dallanmış bir yapıya sahiptir. İç kısımları kabuk kısmının rengine benzer bir renkte olup odunsu ve sert bir yapıya sahiptir. Hafif, tatlı, baharlıdır. Taze havlıcanın köknar veya çam iğnelerini hatırlatan belirgin ve güzel bir kokusu vardır. Kuru havlıcan daha baharatlı ve şekerli aromalı olup hemen hemen tarçına benzer. Yaprakları aromatik olmasına rağmen yemeklerde lezzet verici olarak pek kullanılmazlar. Aynı durum kakule yerine kullanılabilen çekirdekleri için de geçerlidir. Yaklaşık 230 türü bulunan şifacının en çok bilinen türleri Çin havlıcanı ile büyük havlıcandır. Ortaçağ Avrupa Mutfağında kullanılmıştır.

Şifalı bitki; iştah açıcı, tükürük ifrazatını arttırıcı, göğsü yumuşatıcı, mide ve bağırsak gazlarını önleyici, idrar söktürücü, başağrısı ve baş dönmelerini dindirici özelliktedir. Ayrıca, hava yutmayı da önleyen havlıcan, grip ve soğuk algınlıklarında vücudun ısınmasını sağlar. Romatizma şikâyetlerini hafifletir.

Kullanım Şekli

Çay: İnce kıyılmış 2 kahve kaşığı havlıcan kökü demliğe konarak üzerine 300-500 ml. kaynar su ilave edilir. 5-10 dk. demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Yorum Yap