Hamarat Abla

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron yöresel olarak; Kılıçotu, Yaraotu, Kuzukıran, Koyunkıran, Bira Çiçeği, Mayasılotu, Binbirdelikotu, Kanotu diye de bilinir. Bitkinin sapsız ve koyu yeşil yaprakları, sarı çiçekleri vardır. Çiçeklerini Mayıs-Eylül dönemlerinde açar. Çiçek dallarında reçine, zamk, tanen acı maddeler ve boya maddeleri bulunduran çok yıllık otsu bir bitkidir.

Paganistik çağlarda, Sarı Kantaron’ un toplandıktan sonra hareket ettiğine inanılır ve korunmak amacıyla demetler hâlinde evlerin kapılarına asılırdı. Ayrıca altın renkli çiçekleri nedeniyle Güneş Tanrı’ nın simgesiydi. Bu bitki hakkındaki modern ilgi; 1997 yılında “Newsweek” dergisinde ve sonrasında diğer gazete, dergilerde çıkan makale ve yazılar ile ABD’de bazı TV programlarında yapılan haberlerden sonra daha da arttı denilebilir. Aslında bundan yıllarca önce başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bu bitki yan etkisiz bir “Doğal Antidepresan” olarak kullanılıyordu. Depresyon önleyici olarak kullanılmasının nedeni; Sarı kantaronun içerisindeki başta hiperisin olmak üzere ve diğer bileşikler sayesinde, beyin içerisinde sinir uyarılarının iletiminde önemli seviye artışı sağlamasıdır.

Sinirleri yatıştırıcı, idrar ve balgam söktürücü, iştah açıcı, öksürüğü kesici özelliktedir. Açık yaralarda, yeni yaralanmalarda, hematomlarda (deride mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde, güneş yanıklarında ve pürüzlü yüz ciltlerinde bakım toniği olarak kullanılmakla kalmayıp, uçuklar (herpes), varisli damarlar, basurlar (hemorrhoids), sırt ağrıları, lumbago, siyatik, mafsal (eklem) iltihabı, romatizma ve felçli-inmeli (paralysis) bölgelerde de etkili bir friksiyon (ovarak sürme) yağı olarak “Kantaron Yağı” kullanılabilir.

Kullanım Şekilleri

Çay: 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy 1 su bardağı kaynamış suya eklenerek demlenir (3-4 dk.). Sonra süzülür. Sinir yaralanmaları, sinirsel şikâyetler, çarpma sonucu yaralanmalar ve ağır kaldırma sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar, ishal, yatağa işeme, depresyon, uykusuzluk hâli, uyurgezerlik ve adet düzensizlikleri gibi durumlarda günde 2-3 bardak sarı kantaron çayı içilebilir.  

Binbirdelikotu (Kantaron) Yağı: Güneşli havada toplanmış çiçekler, gevşek biçimde bir şişeye doldurularak üstüne çiçekleri örtecek şekilde sızma zeytinyağı eklenir. Mayalanma süresi olan 3-5 gün süresince şişenin kapağı açık tutulup arada bir çalkalanarak güneşli bir yerde bekletilir. Daha sonra şişenin kapağı kapatılır ve 4-5 hafta boyunca, arada bir çalkalanarak güneste bekletilir. Süre sonunda süzülür, çiçekler de sıkılır ve koyu renkli şişelere doldurularak saklanır. Yanık yaraları için, zeytinyağı yerine, ketentohumu yağı kullanılır.

Yorum Yap